شمه اى از جاذبه هاى طبيعى استان سيستان و بلوچستان  

1- سواحل دريا ى عمان

 درجنوب شهرچابهار به دلیل موقعیت منحصر به فرد آن که تنها بندر اقیانوسی کشوراست منطقه ای وجود دارد که به ساحل صخره ای (دریای بزرگ) معروف است منظره برخورد موج و صخره و ارتفاع آب که گاه تا پنج مترمی رسد پس از برخورد با صخره های بلند اوج می گیرد انواع خرچنگها و لاک پشتهایی که در روی صخره ها همبازی موج اقیانوس و جدال موج وصخره اند و نسیم روح بخشی که در موج می پیچید و همه وهمه جلوه های نابی از طبیعت شاعرانه را به تصویر می کشند که هر بیننده ای را با شعر و ترانه پیوند می دهد. با پیشروی آب دریا فرسایش رسوبی سواحل دریای عمان به ویژه قسمتهای جنوبی شهرستان چابهار از چشم انداز بدیعی برخورداراست که به عنوان یکی از دیدنی ترین سواحل جنوبی ایران مانند آکواریوم طبیعی با انواع ماهی است این چشم اندازخارق العاده از چابهار تا گواتر امتداد دارد.

2- غارهاى بان مسيتى 

در بخش مرکزى 9 کيلو مترى شمال باخترى چابهار روستاى تيس در دامنه کوه شهباز بند ،يک غار طبيعى و دو غار مصنوعى در کنار هم قرار دارند از اين مجموعه غارها در محل به نام بان مسيتى ياد مى کنند . غار اول طبيعى تا حدودى نيم دايره است و با استفاده از روش تراشکارى داخل غار و دهانه ان توسعه پيدا کرده است يک غار مصنوعى مت راست غار طبيعى به فاصله هفت قدم قرار دارد که آثار تراش به خوبى در آن آشکار است دهانه ان هشتاد سانتى متر ارتفاع دارد و سقف ان کوتاه است و اکنون به علت خرابى يک آدم متوسط به زحمت در ان بطور خميده مى تواند بايستد  اين غار در انتها مسدود است و احتمال دارد حفره ها يا روزنه هاى طبيعى يا مصنوعى در قسمت انهناى خلفى کوه اين غار را به غار سوم وصل کرده باشد و يا به چاه هاى زير زمينى که محلى براى دفن اجساد در معابد قديمى است برساند ظاهرا اين غار ها جزو يک واحد تاسيساتى ساختمانى بوده و به منزله حجره ها و توقفگاهها ، معبد يا پرستش گاهى بوده است . از سطح زمين تا ورود به دهانه غار ،پلکانى وجود داشته است که آثار ان باقى است .

3- کوه هاى منياتورى ، تپه هاى مريخى

اين کوه ها يکى از پديده هاى ژئو مور فو لوژى  چابهار است که در هيچ کجاى ايران به چشم   نمى خورد اين کوهها که در امتداد ساحل از منطقه کچو تا نزديکى خليج گواتر به سمت مخاور کشيده شده چشم اندازى سحر انگيز و بديع آفريده است .

4- اکو سيستم جنگل هاى دريايى

 با نزديک شدن به سواحل دريا ى جنوب ، مانند بسيارى از مناطق ديگر انچه نظر هر بيننده اى را به خود جلب  مى کند نوعى فورمو لاسيون گياهى است که به صوت نيمه شناور بين ساحل و دريا کشيده شده است اين درختزار هاى دريايى را در نوار باريکى از پناهگاه هاى ساحلى بين کمترين و بيشترين حد ا اب دريا که با تغييرات جزرو مدى در سواحل مناطق گرم و حاره هاى در ميان خورها لانگونها و زواياى مناسب در مصب رودخانه ها مى توان ديد . اين جنگل هاى غرق آبى با موقعيت ويژه خود به جنگل هاى جزر و مدى يا جنگلهاى باتلاقى نيز موسوم هستند نام عمومى ديگر انها جنگلهاى مانگرو است . در هنگام مد تنها تاج درختها بالاتر از سطح آب شور دريا ديده مى شود و بقيه اندام هاى درختان در زير آب از ديده پنهان است  و فقط در زمان جزر دريا مى توان قسمت هاى زير تاج ، ساقه و ريشه هاى تنفسى اين درختان را مشاهده کرد . اين جنگلها به نام درختزار هاى ساحلى ، جنگلهاى جزرو مدى و جنگلهاى هميشه سبز ساحلى نيز توصيف کرد جنگلهاى حراى ايران در نوار ساحلى خليج فارس و درياى عمان آخرين حد پراکنش جنگلهاى مانگرو در جنوب باخترى آسيا بشمار ميروند . اين جنگلها از يک يا گاهى دو گونه مانگروتشکيل شده و فراوان ترين گونه حرا باشد

جنگلهاى حراى استان سيستان و بلوچستان در خليج گواتر با وسعت 200 هکتار در منتهى اليه جنوب خاور کشور در محدوده سياسى شهرستان چابهار و در فاصله 150 کيلو مترى خاور چابهار قرار دارد . اين مکان زيبا همراه باخور باهو به عنوان بيستمين تالاب بين المللى کشور در فهرست کنوانسيون رامسر به ثبت رسيده است . حرا درختچه ای است که در مرداب های نواحی گرم کرانه های عربستان، مصر و جنوب ایران می روید. از مشخصات بارز این درختچه، این است که روی درخت مادر رشد اولیه را طی کرده و سپس نهال جوان از درخت مادر جدا شده و به مرداب می افتد. برگ های حرا با دوام است و ظاهر بیضوی شکل و منتهی به یک خامه باریک دارد و تنها قسمت مورد استفاده آن، پوست شاخه است.

  هر چند جنگل هاى حرا توده خالص و يکدستى هستند و هيچ گونه تنوع گياهى در انها مشاهده     نمى شود ولى در مقابل از تنوع جانورى بسيار بالايى برخوردارند و اين تنوع قبل از هر چيز به خاطر موقعيت گذر گاهى يا اکو تونى انهاست اين جنگلها حد مشترک دريا وخشکى است وحفاظت از انها در همه دنيا به عنوا ن  زيستگاهها با ارزش و حساس بويژه از منظر گردشگرى مورد تاکيد قرار گرفته است .جنگلهاى مانگرو حاصل خيز بوده و از نظر تنوع زيستى يکى از کانون هاى مهم به شمار مى روند  برخى از مهمترين کارکرد هاى اين جنگلها عبارتند از : حفاظت از آب سنگهاى مرجانى و تامين زيستگاه آبزيان ، پرندگان و ديگر جانوران ، همچنين اين اکو سيستم را عامل تعيين کننده در پايدارى سواحل در مقابل فرسايش امواج سهمگين دريا مى دانند .

5- انجير معابد(لورلول)

يکى از درختان بزرگى که در نوار ساحلى چابهار مى رويد انجير معابد(لورلول) و به زبان محلى ها کرگ است که در تمام اعضاى آن شيره سفيد رنگى جريان دارد و از درختان تيره کائوچويى به شمار مى آيد. تاج اين درخت بزرگ و پهن و از انشعاب هاى آن ريشه هاى نا بجا مى رويد. پوست درخت صاف و خاکسترى، برگ هايش بيضى شکل، ساده و درشت است. ميوه هايش نارنجى رنگ و به درشتى فندق و قابل خوردن است. اين درختان داراى قدمتى بالاى صد سال هستند و اکثراً در نزديکى زيارتگاه ها قرار دارند. در حال حاضر در روستاهاى رمين، تيس کوپان، ماشى، ليپار، کوپان سر و. .. از اين درخت ها وجود دارد.

 6- تالاب لیپار

 در 15 کیلومتری شهر چابهار و در مسیر جاده ساحلی چابهار - گواترودر تنگه ای صخره ای مشرف به دره های  سبز و زیبا، آبگیری به طول 13 کیلومتر ایجاد شده که آبهای سرگردان اطراف را در خود جمع کرده است در این ابگیر گونه های مختلف بوته ها و درختچه های گز و چش با چشم اندازهای زیبا دیده می شود. وجود پرندگانی چون لک لک ، چنگر، فلامینگو، طاووسک ، عقاب دشتی و خوتکا ،تیهو ، باقرقره ،حواصیل سفید و خاکستری،زیبایی آن را دوچندان کرده است.

7- گل فشان ها

 درشمال باختر چابهار ، در ميان دشت کهير و تنگ و در 20 کیلومتری روستای کهیر در مسیر تنگ گالک به فاصله چند کيلومترى ۳ تپه کوچک گل فشان وجود دارد که میانگین ارتفاع آنها بین 10 تا۳۰متر است  که ۲ تاى آنها همانند تپه بوده و از چند سال پيش غيرفعال شده است و سومى شکل يک آتشفشان بوده و در حال حاضر فعال است که يک پديده منحصر به فرد طبيعى است ونظیر آن فقط در 3 نقطه دیگر جهان دیده شده است و همواره از دهانه آن هر 30 تا 36 ثانیه یک بار گل و لای سرد طوسی رنگی به همراه گاز خارج می شود..اين پدیده که به مرورزمان به یک تپه بلند تبدیل شده باپرتاب گل و متصاعد شدن گاز ازژرفای زمین نظر هر بیننده را به خود جلب می کند در اطراف آن هیچ گلی هیچ گیاهی رشد و نمو نمی کند.برخی از مردم محلی از این گل و لای برای درمان بیماری ها بویژه بیماری های پوستی استفاده می کنند.

8-رودخانه باهو کلات

 باهوکلات يکى از پر آب ترين رودخانه هاى استان و عامل اصلى حيات و زندگى در جنوب بلوچستان به حساب مى آيد. اين رودخانه آب هاى مناطق وسيعى از مناطق جنوبى شهرستان ايرانشهر و شهرستان چابهار را جمع آورى و به درياى عمان سرازير مى کند رودخانه باهوکلات در ۹۰ کيلومترى خاور چابهار به خليج گواتر درياى عمان سرازير مى شود. اين رودخانه بويژه به دليل زيستگاه تمساح ايرانى از نظرگردشگرى اهميت فراوانى دارد شرايط و عوامل زيست محيطى در اين رودخانه در مقايسه با ساير اکو سيستم هاى آبى از ثبات و پايدارى کمترى برخوردار است به طورى که مى توان گفت در اينجا زيستگاه آبى به نوعى با زيستگاه خاکى در هم آميخته است. درباره آبگير هاى
کم عمق و موقت در امتداد سرتاسر رودخانه هاى اين منطقه نيز همين مطالب صادق است. در اين زيستگاه ها که گاه تا چند ماه بدون آب باقى مى ماند جانورانى که حيات آنها به آب وابسته است نيزبه گونه اى حيرت انگيز خود را با شرايط محيطى وقف داده اند.

9- تمساح پوز کوتاه

 تمساح پوز کوتاه بر جسته ترین موجود حیات وحش چابهار محسوب می شود که به طور طبیعی و آزاد در اين منطقه زندگی می کند. بخشی از زیستگاه اصلی این تمساح که محلی ها ان را گاندو  می نامند در شهرستان چابهار و بخش دیگری درمحدوده شهرستان سرباز وایرانشهر قرار دارد.این تمساح که نادرترین انواع تمساح در جهان است در رودخانه  سرباز ، باهوکلات و راسک وباتلاق های دلگان و کلانی زندگی می کند. .  این حیوان دارای پوزه ای پهن با 19 دندان در بالا و 15 دندان در پایین است. پاها ی تمساح کوتاه و دارای 5 انگشت با ناخن های بلند است.  رنگ آن زیتونی مایل به قهوه ای است. بزرگترین آنها به 5 متر طول هم رسیده است اما به طور نرمال طولی حدود 2 متر دارند و قوی ترین عضو آن دمش است. به گفته کارشناسان این تمساح بازمانده تمساح های مربوط به دوره مزوزوئیک یعنی حدود 225 الی 265 میلیون سال قبل است.که در طی 65 میلیون سال گذشته هیچ تغییری در ظاهر نداشته است . اين حيوان بسیار کمرو و ترسو بوده در عین حال بسیار زیرک هستند . معمولا شبها به شکار می روند. غذای اصلی آنها پرندگان و پستانداران حول رودخانه می باشند ولی سابقه حمله به انسانها نیز وجود دارد

10-بريس، دروازه يى روبه اقيانوس

 در ۶۰ کيلومترى خاور چابهار، در پس کوههاى مخروطى که گويى تکه يى از زمين شهاب خورده کره ماه را بر آن نهاده اند، بندرى زيبا در حاشيه ساحلى شمالى درياى عمان روبه اقيانوس هند واقع شده است.روستاى بريس روستایی نوساز است که اهالی آن از سال 60 به بعد از محل بریس قدیم به آنجا مهاجرت کردند وبه دلیل موقعیت استراژیک بریس وقرار گرفتن در ساحل دریای عمان وداشتن بندر صیادی واسکله مردم بیشتر روستاهای اطراف به بریس نقل مکان کرده اند روز به روز روستای بریس در حال گسترش می باشد وبا اجرای طرح هادی بریس تقریبا حالت یک شهر را دارد و يکى از بزر گترين روستاهاى استان مى باشد که اخيراً به بندر صيادى تبديل شده است. ارتفاع بريس از سطح دريا ۱۰ متر و حداقل عمق آب در خور ۴ متر است.

به لحاظ آخرين تقسيمات کشورى، بريس در دهستان نگور از بخش دشتيارى شهرستان چابهار واقع و فاصله آن ازمرکز بخش «نگور» ۴۴ کيلومتر و از مرکز شهرستان ( چابهار ) 65 کیلومتر است. بندر بريس عمدتاً روى تشکيلات لايه هاى ماسه سنگى متراکم تا نيمه متراکم صدفدار دوران سوم زمين شناسى قرار گرفته که بيرون زدگيهاى آن در محدوده سطوح صخره يى مشرف به ساحل جنوبى قابل رؤيت است.حداکثر دما در تيرماه ۳۶/۲ و حداقل آن ۱۶ درجه سانتيگراد در بهمن ماه است. ميزان بارندگى در بريس بسيار کم است و در صورت بارندگى تالاب عظيمى درحد فاصل کوههاى مشرف به بريس و نوار ساحلى شکل مى گيرد که يکى از زيباترين جلوه هاى مناظر طبيعى را به وجود مى آورد که مى تواند در جذب توريست نقش بسزايى ايفا کند.در امتداد ساحل درياى عمان، قبل از رسيدن به بندر بريس فعلى، به چند خانه متروکه برخورد مى کنيم. آنجا نيز روزگارى مأمن صيادان و بوميان بريس بوده است. حدود صد سال پيش بريس داراى ۳۵ باب خانه و قريب به ۳۰ شناور بوده است. در اينجا نيز مسجد مانند هر روستاى ديگرى جزو اولين بناهاى قوم بلوچ است. قسمت عمده بلوچهاى بريس را «ميدها» تشکيل مى دهند. ميدها ماهيگيران و لنج داران و ملوانانى هستند که از وضع مالى نسبتاً خوبى برخوردارند. جمعيت بومى و ساکن بريس، حدود ۲۷۵۰ نفر است که اين رقم باتوجه به مهاجرت نيروى کار از اطراف بريس درنوسان است.

صيد و صيادى در بریس

با شروع توفانهاى استوايى که از حدود ۱۵ خردادماه آغاز و تا آخر مردادماه ادامه مى يابد، شناورهاى کوچک از رفتن به دريا پرهيز مى کنند و يا خط سير خود را به سمت جاسک و تنگه هرمز تغيير خواهند داد. سرعت اين توفانها گاه تا ۵۵ نات نيز گزارش شده است. تعداد صيادان منطقه ۱۵۶۰ نفر است.مقدار استحصال آبزيان در بندر بريس براساس آمار سال ۱۳۷۹ ، ۲۸۷۱ تن برآورده شده است. عمده ماهيان درياى عمان را ماهى حلواى سفيد و سياه، سنگسر قباد، هوور، شير، شوريده و سرخو تشکيل مى دهند. همچنين در سال ۱۳۷۹ در منطقه بريس، ۱۱۱۲۴۶ کيلوگرم کوسه ماهى صيد شد. انتهاى باله دمى کوسه ماهى بعد از صيد، قطع شده و به وسيله پمپاژ، خون کوسه خارج شده و آنگاه آن را نمک سود کرده به بازارهاى پاکستان ارسال مى کنند. قيمت هر کيلو گوشت کوسه در بازارهاى پاکستان ۶۰ روپيه است که با برنامه ريزى صحيح در بهره بردارى مناسب در صيد اين گروه از ماهيان و صدور آن به کشورهاى همسايه و آسياى دور، سهم بسزايى در درآمد ارزى خواهد داشت. از ديگر آبزيان ذيقيمت که در آبهاى شور در سواحل صخره يى درياى عمان و من جمله بريس وجود دارد، سخت پوست زيبايى به نام شاه ميگو يا «لابستر» است که ارزش غذايى بالايى داشته و عمدتاً صادر مى شود.

بريس با وجود ۱۳ هزار هکتار اراضى مستعد پرورش ميگو، بزودى شاهد واگذارى و شروع عمليات اجرايى ساخت و ساز استخرهاى پرورش ميگو خواهد بود. استقبال از مرحله اول واگذارى اراضى مستعد بريس فراتر از حدانتظار بوده و از مرز هشتصد تقاضا گذشته است و در ميان آنها نام چند چهره اقتصادى و بنياد خصوصى نيز ديده مى شود.

بخش اول اين طرح با سطح ۶۰۰۰ هکتار قادر خواهد بود حدود ۳۰۰۰ نفر را به صورت مستقيم فعال کند. توليد ميانگين ۱۲۰۰۰ تن ميگو در هر دوره پرورشى در اين مجتمع پرورشى زمينه بسيار مساعدى را براى صدور کالاهاى غيرنفتى و تحصيل ارز فراهم مى کند.

از مهمترين قابليت هاى خدادادى بريس، مناظر بديع و اسکله منحصر به فرد آن است که مى تواند نقش بسزايى در جذب گردشگران فرهنگ و طبيعت و گسترش اکوتوريسم و اگروتوريسم (گردشگرى روستاهاى شگفت) داشته باشد. اين مهم منوط به تأمين امنيت، تزريق امکانات و بهادادن به تحقيقات و استفاده از کارشناسان خبره اين کار است که خود مقوله ديگرى مى طلبد

 امکانات ومراکز خدماتی که در بریس وجود دارد به طور خلاصه ذکر می گردد

 الف -طرح هادی روستا توسط جهاد سازندگی وقت اجرا شده که بصورت نیمه تمام می باشد به طوری که تنها یک سوم روستا را تحت پوشش قرار داده از 4250متر معابر موجود تنها 1880متر معابر بهسازی وآسفالت گردیده است .

ب -بریس دارای یک مرکز خدمات درمانی ویک خانه بهداشت می باشد

 ج - بریس دارای دانش آموز در مقطع تحصیلی دبستان دخترانه وپسرانه ومدرسه راهنمایی دخترانه وپسرانه ودبیرستان پسرانه می باشد .که در سال تحصیلی گذشته 200 نفر در دبستان ابتدایی پسرانه 150 نفر در دبستان ابتدایی دخترانه 200 نفر در مدرسه راهنمایی پسرانه و23 نفر در مدرسه راهنمایی دخترانه و 75 نفر در دبیرستان پسرانه مشغول تحصیل بوده اند

د - بریس دارای یک مرکز مخابرات 512 شماره ایی می باشد که در حال افزایش آن به 1000 شماره ایی می باشند

ذ - در بریس بانکهای ملی وصادرات شعبه دارند

ر - در بریس چهار شرکت تعاونی خدمات صیادی ویک شرکت تعاونی روستایی وجود دارد

ز - در بریس یک شهرک صنعتی وجود دارد که در آن 3 سرد خانه 2 یخسازی ویک کارخانه تن ماهی وجود دارد

س - در بریس جایگاه اختصاصی پخش فراورده های نفتی وجود دارد

ش - در بریس یک دستگاه نانوایی پخت نان حجیم وجود دارد

ص - در بریس تقریبا 250 باب مغازه وجود دارد که به کار خوار بار فروشی، فروش لوازم دریایی ، خیاطی ، آرایشگری ، مکانیکی ، تعویض روغن .... مشغول می باشند.

11 - گُواتر، فانوسى در منتهى اليه جنوب خاورى

درمنتهى اليه جنوب خاورى ايران  يا به عبارتى درآخرين نقطه مرزى، آنجا که شهرستان چابهاربه خط تماس با مرز پاکستان مى رسد، بندرى کوچک و قديمى به نام«گواتر»، قرار گرفته که مردان و زنان آن بلوچ بوده و ارتباط خويشى با همنوعان خود در گوادر پاکستان دارند. مذهب بوميان گواتر ، سنى حنفى است که نسبت به اعتقادات مذهبى و قومى خويش پايبندى ويژه دارند. در گواتر خانه ى‌زيبا حاج دوست محمد خواسته» کدخداى گواتر که به سبک معمارى پاکستانى ساخته شده ، قبرستان متروکه گواتر و باند فرودگاه قديمى انگليسى ها بسيار قابل توجه است .

 گواترچندصباحى است که براى سرمايه گذاران کشورمان نامى آشنا گشته و به عنوان نگين انگشترى چابهار مطرح گرديده است .علت اين توجه نيز آغاز طرح ملى پرورش ميگوى باختر باهوکلات است  که تصور مى شود درصورت پايان يافتن طرح ۴۰۰۰هکتارى پرورش ميگو، سالانه ۷هزارتن ميگو به ارزش ۵۰ميليون دلار توليد و ۴هزارفرصت شغلى ايجاد گردد.نکته ديگرنگاه اقتصادى به جذابيت هاى گردشگرى در گواتر است. وجود جنگلهاى مانگرو (حرا) درکنار خليج گواتر و پرندگان مهاجر، زيبايى خاصى به اين منطقه بخشيده و درنقطه تلاقى رودخانه باهوکلات به رودخانه سرباز، يکى از گونه هاى نادر تمساح جهان معروف به تمساح پوزه کوتاه (گاندو) زيست مى کند که تعدادآنها ۲رقمى است وهمين امر، اهميت حفاظت آنها و توجه دقيق تر را بيشتر مى نمايد.

 12- بندرکنارک

بندرکنارک شهرى ساحلى مجاور چابهار است که آلاچيق هاى زيبا و سينماى روبازش تفرجگاه مردمان بومى و توريست هاست اين بندردر امر صيادى بسيارفعال است..

13- غار لاديز

 غار  لاديز يکى از جلوه هاى طبيعى و بسيار زيباى استان در فاصله 100 کيلو مترى شهرستان زاهدان و در 10 کيلو مترى شهر مير جاوه قرار دارد اين منطقه داراى آبشار و چشم انداز هاى زيبا با پوشش گياهى غالب گز مى باشد که در گذشته اهالى منطقه از آن به عنوان يک قنات طبيعى استفاده مى کردند . در حال حاضر با توجه به کيفيت خوب و بالاى آب غار لاديز مورد استفاده شرب و کشاورزى اهالى ساکنين لاديز ميرجاوه مى باشد .

14-کوه تفتان یا کوه چهل تن

 کوه تفتان بزرگترین آتفشان نیمه فعال ایران با ارتفاع 4042 متردر فاصله 50 کیلومتری شمال خاور شهر خاش قرار دارد.  فعالیت آتشفشانی این کوه از اوایل دوران چهارم زمین شناسی شروع شده و امروزه نیز مقداری گاز از دهانه آن خارج می شود. گدازه های آتش فشانی تفتان بیشتر از نوع متخلخل است که برای تهیه سیمان خاش از آن استفاده می شود سیمان خاش دارای تیپ های مختلف سیمان به همراه سیمان پوزولانی است که از پوزولان تفتان حاصل می شود. وجود مواد متخلخل آتشفشانی در این منطقه باعث جذب آبهای موجود در منطقه و باران می شوند و به طور کلی از اتلاف آب منطقه جلوگیری بعمل می آید.  این آبهای جذب شده در دره های اطراف جاری میشوند و طراوت خاصی به منطقه می دهند

15- تپه نمکى

 پديده اى طبيعى و کم نظير آرميده در نقطه ميانى روستاى گشت واقع در شهرستان سراوان است شامل تپه اى نمکين مملو از املاح معدنى است که آرام آرام از دل آب جوشيده و بر سطح زمين روان مى گردد تپه حاصله نمک به جا مانده از اين آب است . اين مکان در گذشته مورد احترام وزيار ت مردم بوده است . در زمان زلزله از ان آب فوران ميکرده و مردم محلى معتقدند در صورتى که پاى دزد را در ان فرو برند در ان گير مى کند و براى رهايى از ان بايد حيوانى قربانى کنند .

 16-چشمه آبگرم بزمان

.این چشمه در بخش بزمان در فاصله 100 کیلومتری شمال باخترایرانشهر واقع شده است . چشمه آبگرم از شکاف سنگها بیرون می آید علت  گرمی آب فعالیت های آتشفشان است که  دمای آب 5/35 درجه است .

17-روستا ى تمين

دهستان تمين واقع در 65 کيلو مترى جنوب باخترى شهر مير جاوه يکى از مناطق بسيار زيبا است که در قسمت شمالى قله تفتان قرار دارد . آب و هواى روستا تمين در تابستان ها خنک و در زمستانها سرد مى باشد ،ميوه هاى مختلفى در اين روستا به عمل مى آيد از جمله انجير ، عناب ،سيب ، انگور ، توت ، عمده کار مردم روستا کشاورزى مى باشد . اين روستا به سه قسمت تقسيم مى شود که عبارتند از 1،تمين بالا 2،تمين مرکزى 3، تمين پايين که اين محله ها در فاصله 300 کيلو مترى از هم قرار دارند .  معمارى صخره اى تمين منحصر بوده و فقط در چند جاى ايران چنين معمارى ديده مى شود علاوه بر معمارى ، تمين داراى طبيعت زيبا و بکر همچون روستا هاى اطراف مشهد و شانديز سرسبزى و خرمى خاص و آب وهواى منحصر به فرد ى دارد . از جمله روستا هاى داراى بافت تاريخى و هدف گردشگرى استان است .

18-رود خانه دامن

رود خانه زیبای دامن که از مجاورت روستایی به همین نام میگذرد از مواهب طبیعی بکر شهرستان ايرانشهر به شمار می رود که مناظری بدیع و دل پذیر از ترکیب نخلستان های صبور و سر افراز و شالیزار خرم و پر بار را یکجا پدید آورده است.

  19- چشمه آب معدنى موسى :

 اين چشمه آب معدنى در تمين بالا از توابع شهرستان ميرجاوه قرار داشته ،تنها منبع تامين آب روستا مى باشد . اين چشمه زيبا از دل صخره اى عظيم مى جوشد و چشم انداز زيبايى را به وجود آورده است . از خصوصيات بارز اين چشمه دارا بودن املاح معدنى مفيد و درجه حرارت آن مى باشد که در زمستان گرم و در تابستان خنک ميباشد .

Copyright 2010 GSI